(De)hydratace organismu

(De)hydratace organismu

Hydratace? A v zimě? Pocit žízně si většina z nás spojí s létem. Tudíž s teplým počasím, sluníčkem a pocením. Jak je to ale v zimě, kdy cítíme hlavně chlad? Zcela logicky většina lidí přes zimu málo pije a dodává tělu tekutiny jen když už jsme opravdu na hydratačním minimu. Výjimkou zůstávají teplé polévky a horký čaj s citronem (ostatní ingredience nechám na Vás). Díky bohu za ně. Pravdou však je, že když se zamyslíme, tak toho opravdu nevypijeme stejně jako v létě ve třicetistupňovém vedru. Nabízí se otázka, jestli je to důležité, když tělo vlastně nevnímá pocit žízně? Odpověď je jednoznačně ANO a troufám si říci, že ještě více než v létě. Pojďme se však na hydrataci podívat trochu obecněji.

Ve světě sportovního výkonu musíme dbát hned na několik faktorů, na kterých požadovaný výkon závisí. Ať už mluvíme o výkonu na atletické dráze, sportovním hřišti nebo v posilovně, vždy chceme podat výkon nejlepší. V dnešní uspěchané době však můžeme sportovním výkonem nazvat běžný pracovní den. Neustále se za něčím honíme, nestíháme, neustále jsou na nás kladeny vyšší a vyšší nároky. V mediálních prostředcích se neustále hovoří o stravovacích návycích, regeneraci a zdravém životním stylu. Málokdo si však uvědomuje, že alfou a omegou většiny metabolických procesů je správná hydratace organismu. Jinak řečeno – všechno, co se v těle odehrává, se odehrává za přítomnosti vody. Nabírání svalové hmoty, hubnutí tukových zásob, regenerační procesy poškozených nebo unavených tkání, rehabilitace a kompenzace pooperačních stavů, zkrátka všechno. Trocha analogie: představme si to tak, že svalová hmota (sval) jsou špagety. My sval chceme posílit (hypertrofovat). Procesně to můžeme přirovnat k vaření zmíněných špaget. Tudíž, máme špagety (sval), posílení (proces vaření), máme i hrnec (tělo). Co však je zcela zásadním je, že bez vody špagety prostě neuvaříte…

Zcela fakticky je lidské tělo tvořeno ze 70% vodnou složkou. Kosti, svaly, šlachy, orgány, mozek, mícha a v neposlední řadě krev, to všechno obsahuje obrovské množství vody, která tam má svůj účel. Několik příkladů, proč je voda důležitá:

 1. Udržuje stálý krevní oběh a to jeho tlak a objem
 2. Podporuje vstřebávání živin a přenáší živiny k buňkám
 3. Vytváří optimální hustotu krve a tudíž neměnný srdeční objem
 4. Napomáhá k udržení stálé teploty těla
 5. Primární termoregulanční mechanismus (pot)
 6. Pomocí synoviální tekutiny umožňuje správnou hybnost kloubů
 7. Zajišťuje dostatečné prokrvení svalu a předchází tak křečím
 8. Podporuje mozkovou aktivitu a předchází psychickému stresu, atd.

Z příkladů vyplývá, že dehydratace organismu je jedním z nejzávažnějších případů vůbec. Ostatně jeden příklad za všechny. Člověk bez jídla vydrží týdny, bez vody pouhé dny. A zamyslete se: kolik toho denně vypijete? Nepočítáme alkohol, kávu a jiné kofeinové nápoje, které naopak vodu vážou a organismus odvodňují. Kolik bych tedy měl(a) vypít denně tekutin? Průměrný člověk vážící 75kg denně vyloučí cca 2-2,5 litru. Vinou odpařování, pocení, mluvením, vylučováním a fyzickou aktivitou aj. V případě dnešních velmi oblíbených detoxikačních dní je to až 3x tolik. Minimum v tomto případě tedy bude 2,5 litru denně. Ke každé kávě nebo skleničce vína si připočtěte dalších 300ml vody a na každou hodinu lehké aerobní aktivity dalšího 0,5 litru tekutin.

Když si to ve finále ukážeme na příkladu běžného dne aktivního člověka. Ráno vstane, dá si kávu. Jede do práce na cca 8 – 10 hod., dá si kávu. Cestou z práce se zastaví ve fitku, kde je průměrně 45 – 60 min. Večer přijde domů a protože měl sakra těžký den, tak si dá skleničku vína. Když to tedy spočítáme, tak máme 2,5 litru základ, k tomu celkem 2 kávy je + 600 ml, sklenička vína dalších 300 ml a fyzická aktivita dalších 500 ml. Optimálně by tak během dne náš pracant měl přijmout okolo 4 litrů. A teď se zamyslete. Kolik jste toho dnes vypili Vy?

Když se vrátím k úvahám na začátku, tak v zimě vinou dlouhodobého nedostatečného příjmu tekutin tělo pomalu snižuje svůj hydratační potenciál. I v zimě se totiž potíme pod oblečením, dýcháme a tak dehydratujeme organismus. Nehledě na jiné aktivity, které se přes zimu snažíme udržet nebo je naopak provozujeme právě v zimě. Nebojte, nehrozí Vám, že umřete, když hned teď nevypijete alespoň půlku Vltavy, ale je dost možné, že se dříve či později dostaví únava, špatná nálada až deprese, nechuť cokoli podnikat a další ne zcela fajn symptomy nedokonalého zavodnění. A to fakt nechcete…

Apel na závěr: Nezamýšlejte se primárně jen nad tím kolik, co a kdy co sníte…

 

Autor článku: Mgr. Jakub Hybš

 

Comments

 • admin -
  Komentáře a otázky můžete psát zde do diskuze.

Comments are closed.