fbpx

Terapie jizvy: klíč k úspěšné operaci

Terapie jizvy: klíč k úspěšné operaci

Operace je dnes obvyklé a poměrně spolehlivé řešení mnoha situací – od císařský řez při porodu přes artroskopii kolenního kloubu až po spojení obratlů při obtížích páteře. Úspěch operačního zákroku ovšem nezávisí pouze na provedení operace samotné (které je zejména u nás na vysoké úrovni), ale taktéž na pooperační rehabilitaci. Zde nacházíme jeden z důvodů, proč občasně operační zákroky nenesou žádané zlepšení nebo je po nich stav dokonce horší: nedostatečně či dokonce vůbec neprovedená péče po operaci.

Pooperační péče je řešena několika způsoby na základě typu vlastního zákroku. V některých případech je pacient rovnou propuštěn domů s doporučením zátěže a případné domácí terapie. Častěji zůstává pacient několik hodin až dní v nemocnici, kde projde brzkou fyzioterapií a následně je propuštěn do domácí péče či do ambulantní rehabilitační péče, ideálně v místě bydliště. V případě závažnějších zákroků pak přechází místo do domácí péče do lůžkové rehabilitační péče, kde se pokračuje v terapii až do propuštění a převedení do ambulantní péče. Problém nastává v situaci, kdy je pacient nezávisle na typu zákroku nedostatečně zainstruován ohledně vlastního pooperačního režimu a péče (tedy cílů, kterých má být dosaženo pro navrácení se do stavu plného zdraví), případně nedostane žádanku pro fyzioterapeutickou pooperační péči. Tento jev sledujeme velice často například po císařském řezu – v případě tohoto typu porodu, který je proveden operačním zákrokem, je velmi výhodné projít fyzioterapií pro zlepšení stavu jizvy a břišního svalstva. Při absenci této péče často trpí novopečené matky na bolesti zad, celkovou slabost či únavu nebo bolesti dalších částí těla, vše kvůli neléčené jizvě a špatnému stavu trupového svalstva či dechového stereotypu.

Dnes se podíváme na velmi podceňovaný pooperační následek, který je ne vždy správně či vůbec léčen – jizvu. Po operačním zákroku typicky naleznete na místě činu jizvu, tedy více či méně zhojenou tkáň, kudy byl proveden vnik do těla. Při léčbě této tkáně sledujeme několik hledisek, která nám ideálně říkají, zda-li je jizva dobře zhojena nebo může někde v těle působit problémy. Je třeba předeslat, že jizva je schopna působit problémy i v jiných částech těla, nikoliv pouze v místě, kde sama je. Stává se často, že pacientky s jizvou po císařském řezu se prezentují s bolestí stehenního svalstva nebo pacienti po operaci žlučníku přicházejí s bolestí zad, která odchází po terapii právě jizvy. Taktéž nemusí hrát roli stáří jizvy – jizva po operaci slepého střeva z dětství můžu činit problémy dospělému člověku. Jak tedy vypadá jizva, která není v pořádku a může stát za dalšími bolestmi?

Jedním z prvních hledisek je stav jizvy na pohled, tedy estetická stránka. Ideálně zhojená jizva může či nemusí být rozeznatelná od okolní pokožky, rozhodně by ale měla mít obdobnou barvu jako okolní tkáň a měla by být bez výrazného zbytnění ve svém vlastním průběhu. Různé části těla se ovšem hojí různě a tento aspekt by měl kontrolovat odborník. Podstatnější je ale bolestivost a komfort jizvy při tlaku a vyšetření pohmatem. V případě, že posun kůže jizvy či tlak do jizvy bolí, pálí nebo je jinak nepříjemný (je myšleno do jizvy, která je již primárně zhojena a není otevřená), potřebuje jizva ještě péči odborníka. Jinak řečeno, dobře zhojené jizvě nevadí kontakt, tlak či tah i od cizí osoby. V terapii se pak hodnotí ještě funkční hledisko – možnosti posunu a protažení kůže vůči okolí, tento aspekt by taktéž měla hodnotit osoba vzdělaná v terapii jizev.

Závěrem opět shrnutí: prakticky po každém operačním zákroku je vhodné uvažovat minimálně o kontrole stavu jizvy odborníkem (nejlépe fyzioterapeutem, případně rehabilitačním lékařem), který dokáže zhodnotit funkčnost a stav tkáně a případně ji i ošetřit. Pokud Vás Vaše jizva bolí již sama od sebe, nebo v případě dotyku pálí, nebo si na ni sami nechcete sahat, jsou to vše znaky, že by bylo vhodné provést terapii jizvy. Nejen, že se zlepší stav samotné jizvy, ale může to vést i k vyřešení například letitých problémů zad, které se Vám doposud nepodařilo odstranit.

 

Mgr. Petr Šádek – Fyzioterapeut, diagnostik.

Post your comment