Jak začít cvičit a nepřestat!!

09.01.2020

Leden je tradičním obdobím, kdy se lidé vydávají do posiloven nebo na různá sportoviště s myšlenkou, že teď je ten správný čas začít něco dělat. Bohužel je však také pravdou, že čtyřem z pěti lidí vydrží jejich nadšení a přesvědčení do půlky února a pak je po celý zbytek roku s taškou na cvičení neuvidíte. Ano, máme mnoho práce a povinností a běžně nám nezbývá času nazbyt. Často máme chuť dělat naprosto jiné věci, než se někde potit v posilovně nebo běhat venku. Mnohokrát si sami namlouváme, že nám na cvičení nebo na sportování prostě nezbývá energie a síla. Jak tedy na to, abyste začali a nepřestali? 

Podíváme se spolu na pár tipů, které by vás nejenom mohly přesvědčit o tom, že cvičit prostě má smysl, ale také vám pomohou u cvičení zůstat a třeba otevřít oči.

,,Fando co dneska jedeš? .... Kozy a bicák, to je jasný!"

Najděte si svůj cíl!

Zcela zásadní je otázka proč. Prvním vaším bodem by tedy měla být inspekce do své vlastní hlavy a hledání jasné odpovědi na otázku: "Proč zrovna já bych měl jít do fitka?" Ať už se totiž rozhodnete cvičit, protože se vám nelíbí obraz v zrcadle, nebo vás donutí horší zdravotní stav vždy je potřeba si to přiznat. V případě, že začnete cvičit jen kvůli tomu, že Marcelka z účtárny chodí do fitka už rok, nebo si myslíte, že všichni ostatní by vás tam rádi viděli, je to začátek vašeho konce. Přístup ke cvičení a starání se o vaše tělo je založený na tom, jak se vnímáte vy sami. Je úplně jedno, jestli máme buchtičky na břiše nebo tak trochu madla lásky. Je jedno, jestli jste malí a podsadití nebo naopak vysocí a trochu více hubení než všichni ostatní. Pravdou zůstává, že jste to vy a je to vaše tělo. A to, že se sebou chcete něco udělat, musí vycházet z vás. Je to totiž váš cíl. Ne Marcelky.

Může jím být shodit nebo přibrat pár kilo. Vaší konečnou metou může být uběhnutí určité vzdálenosti nebo zdolání závodu. Mohou to být i bezbolestná záda nebo návrat ke sportu po zranění. Ať už je jím cokoli, najděte ho a napište si ho! Přilepit na nástěnku a vždy, když budete mít otázky (a veřte mi, že přijdou) proč já to vlastně dělám, kouknete se na papírek a hádanka vyluštěna.


Cíle si rozdělte!

Definovat na začátku cíl vám samozřejmě mohou poradit kolegové, přátelé i sportovní profesionálové. Vždy však mějte na paměti, že se jedná o poměrně dlouhou cestu, na které bude nejtěžší udržet motivaci. S tou můžete pracovat pomocí mikrocílů. Vezměte svůj hlavní cíl a ten jednoduše rozdělte do několika menších. V případě redukce nebo naopak přibírání je to lehké. Dejte si za cíl zhubnout jen 10% z celkové částky, pak dalších 10% za stejný čas a tak dále, až se dostanete na vaší cílovou metu. Když budete chtít například uběhnout marathon nebo bojujete s bolestí zad, nebojte se svěřit do rukou profesionálů. Metodiku tréninku, rozvržení cílů a časový harmonogram nechte na nich. 

,,Nejhorší je, když se člověku nechce a ještě musí přemýšlet, co, kdy a jak bude trénovat."


Najděte si systém a nepřežeňte začátek

Improvizace je skvělá věc a kolikrát nám v životě přinese nečekané. To však neplatí pro cvičení a sportování. Zkuste si najít váš vlastní systém. Vykašlete se na rady, že cvičit ráno je nejlepší, nebo že jedině večer můžete tělo efektivně zatížit. Podstatné je, abyste se cítili při tréninku dobře a dokázali vnímat vlastní tělo. Takže ať to bude ráno na lačný žaludek, v poledne před obědem, večer po práci nebo kdykoli jindy, jediné pravidlo je zde, že vám to musí vyhovovat! Nebojte se zkoušet různé možnosti a hledejte. Jakmile tuto optimální variantu naleznete, udělejte z ní pravidlo. A zde se dostáváme k druhé části bodu a to tzv. strhnutý start. Mnozí mají pocit, že když už se do toho pustili, je potřeba toho využít, tudíž je v gymu vidíme skoro každý den, ne-li dvakrát denně. Většinou se však jedná o lidi, kteří cvičení upřednostní před dalšími povinnostmi, které je dříve nebo později doženou a naruší jim systém, který si nastavili. A buch, máme zbořený celý bod 3. Zvolte tedy nejprve opatrnější přístup a uvidíte, že časem budete sami chtít víc a nějaký nezbedný malý Arnoldek ve vaší hlavě vás požene do fitka čím dál častěji, až se z toho stane závislost. Vím, že mnozí teď kroutí hlavou a říkají si: ,,To určitě"... ale jestli nevěříte mně, zeptejte se někoho ve vašem okolí, kdo chodí do fitka.

Plánujte

Na první pohled velmi podobný bod jako ten předchozí, ale zde bych se trochu zastavil u plánování tréninku a celého tréninkového konceptu. Vím, že youtube kanálů, online trenérů a různých nesmyslů je internet plný, a kdekdo může nabýt vědomí, že cvičit správně dokáže každý. Opak je pravdou. Tady se opravdu nebojte vyhledat odborníka a naplánovat si jednotlivé kroky. Je totiž velký rozdíl, jestli použijete k redukci silový trénink, kardio trénink, HIIT (intervalový trénink) nebo nějaké zaručeně speciální hodiny. V případě, že si nechcete nechat poradit od profesionála, nevadí. Zde však neudělejte chybu jako většina lidí. Zvolte si metodu a u té vydržte několik týdnů. Je nesmyslem ob týden měnit tréninkový plán a metody. Tak se bohužel cíle nikdy nedoberete. Zvolte si časové období (velmi používaným modelem je dvouměsíční plánování) a v kalendáři si vyznačte dny, časy i typy tréninků, jaké máte v plánu.

,,Sakra, mně se dneska ale opravdu nechce"

Zapojte partnera

Nebojte se o svůj nápad podělit s partnerem nebo partnerkou a nabídněte mu/jí, aby do toho šel/a s vámi. Na první pohled se může zdát, že je to zcestný nápad, ale zkusme se nad tím opravdu zamyslet (i my chlapi). Co nám to přinese? V první řadě na všechno nemusíte být sami. Je pravda, že já jsem typický příklad samotáře a člověka, který si rád dělá věci po svém, ať už je to dlouhá cesta v autě nebo trávení volného času. Občas ale nechci být na všechno sám a potřebuji trochu popostrčit. Jsem tak ve finále rád, že impuls od partnerky, kolegů nebo klienta přijde a já se nechám strhnout rozhodnutím druhých. Pravdou také je, že získáte další možnost trávit společně čas a mnohdy se váš vztah ukáže v úplně novém světle. Tady bych rád nezmiňoval, jestli je to vždy dobře 😊. Přijdou dny, kdy se vám opravdu nebude chtít. S parťákem je ale těžší odmítnout, zůstat doma nebo hledat výmluvy. Navíc tu vždy bude někdo, kdo vám připomene všechny ty ostatní body a vy tak máte šanci se vrátit do správného nastavení. Pro vás, co jste single.. zkuste kámoše, řekněte Marcelce nebo si najděte parťáka v několika skupinách na sociálních sítích (bacha na úchyly).

Věřte si!

Když budete věřit tomu, co děláte.... Když budete věřit tomu, proč to děláte.... Když budete věřit, že to zvládnete.... Když budete věřit sami v sebe.... Dokážete to!

Hodně štěstí,

Jakub